Projekti

(R)Evolucija Realnosti

Osnov za pravljenje društva koje je prilagođeno svima jeste promena u strukturi koja je sada važeći standard. Naš odgovor na pitanje kako je ovo moguće primeniti u praksi jeste: kroz edukacije svih nivoa stanovništva, kao i svih delova državne strukture. Ovaj program je osnovan na najboljim pokazateljima dosadašnjeg rada članova Saveza i prilagodljiv je za svaku kategoriju stanovništva, od trenutno marginalizovanih grupacija na dnu društvene lestvice, do samog privrednog i državnog vrha.

Ako izuzmemo prve tri osnove ljudske potrebe sa dna Maslovljeve piramide, bazna tačka svakog programa jeste ljudsko biće, sa punom verom u sebe i svoje sposobnosti, koje poseduje veštine samepomoći ili kreiranja stabilnosti unutar sebe. U svaki naš projektni tim su uključeni stručnjaci određenih profila: terapeuti, sociolozi i psiholozi kao tim za karijerno vođenje i savetovanje i uopšteno podršku, kako bi pratili napredak i razvoj svakog polaznika/korisnika. Za vreme trajanje programa, polaznici/korisnici usvoje konkretne alate (znanja/veštine) za postizanje ravnoteže i stabilnosti tako da, nakon završetka programa, uvek mogu da praktikuju i primenjuju samostalno, kao u okviru svoje porodice/okruženja. Na ovaj način se stvara i sistem mentorstva, koji je preko potreban društvu u celini.

Nakon završetka programa, tim nastavlja da kontaktira korisnika u određenim vremenskim intervalima, u skladu sa potrebama korisnika da bi se postiglo praćenje njihovog daljeg napredka, kao i da bi mogli da se usmere ka državnim i drugim institucijama koje mogu da im pruže usluge ili pomoć. Takođe, svi korisnici pristupaju Viber zajednici Zajedno do uspeha, gde održavaju kontakt sa svojim predavačima, a takođe imaju mogućnost umrežavanja sa drugim korisnicima. Na ovaj način podržavamo ideju da inkluzija i osnaživanje moraju da uključuju i one koji nisu trenutno kategorisani kao posebni deo društva.

Ideja inkluzivnosti je prioritetna u delovanju Saveza, kao i u svim njegovim članicama. Shodno tome, svi programi se rade uz uključenje konkretnih delova državne strukture koji su nadležni za datu ciljnu grupu, od mesnih zajednica do ministarstava. Kako se uključuje i država, tako se uključuje i ostatak stanovništva kroz učešće u programima, bilo kao korisnik, ili kao volonter, ili kao primatelj informacija kroz socijalne i tradicionalne medije. Ovako postaje društvo jednakih, gde smo svi „mi“, bez „oni“.

U Strategiji razvoja digitalnih veština u Republici Srbiji za period od 2020. do 2024. godine jasno piše da naša država ima za cilj da što hitnije uskladi sa ostalim svetskim digitalnim standardima. U skladu s time, svaki program aktivnosti uključuje unapređenje digitalnih veština za sve građane, kako bi korisnici efikasnije i jednostavnije ostvarili svoja građanska prava, i kako bi se podigla svest o potrebi usvajanja digitalnih veština, kako za lične potrebe tako i za potrebe tržišta rada. Digitalna pismenost je neophodni uslov, o čemu može više da se pročita u delu Edukacije, a ostale obuke se usklađuju sa željenim ishodima programa.

Uvek nam je cilj da informacije o dostupnim programima, projektima i njihovim tokovima i ishodima budu plasirane tako, da dopru do što većeg broja stanovništva. Koriste se tradicionalni i socijalni mediji, kao i fizička prisutnost u određenim akcijama.

Kao mogućnost za dalji rad korisnika kao i održivost programa, u toku većine programa se osnuju udruženja, socijalne zadruge ili drugi vidovi socijalnog preduzetništva. Cilj toga jeste da korisnici budu lakše prepoznatljivi na tržištu. Na primer: osnaženi poljoprivedni proizvođači žele da plasiraju svoj proizvod na tržištu. Kroz konsultacije sa stručnim timom, formiraju socijalnu zadrugu koja će te poljoprivredne proizvođače objediniti. Savetodavni tim prati njihovu proizvodnju i omogućava im da naprave poluproizvod koji će daljem preradom pod nadzorom tehnologa (radi ujednačavanja kvaliteta i dobijanja svih potrebnih sertifikata) dobiti gotov proizvod, koji onda može da se plasira na domaće i strano tržište. Na ovaj način im se omogućuje pravljenje sopstvenog brenda i vezivanje za geografsko poreklo, što daje na značaju razvoju devastiranog područja. Na taj način pokušavamo da zadržimo mlade na ognjištima kao i da uposlimo stariju populaciju da se uključi u rad.

Žene Mogu – Ako Znaju

Ovaj projekat je usmeren na osnaživanje žena kroz edukaciju i pružanje praktičnih veština. Cilj je da se žene osnaže da postanu kompetentni tražioci posla na tržištu rada ili da pokrenu sopstveni biznis. Posebno preporučujemo da ugrožene kategorije prođu naše programe preduzetničkih i digitalnih veština.

(Ne)Vidljivi

Projekat “(Ne)Vidljivi” je društveni pokret posvećen razbijanju “nevidljivosti” nevidljivih invaliditeta na raskrsnici rase, klase, pola i seksualnosti. Kroz javne razgovore i interaktivne online sadržaje, teži izgradnji informisane zajednice koja se međusobno podržava. Cilj je odbaciti “normalnost” kao ideal, promovisati samozastupanje i izazvati pravne i birokratske sisteme koji ograničavaju ljudska prava.